26th July 2017
Academic & Integrity And Performance
Plagiarism
Students are exposed to :
- What is plagiarism
- The common type of plagiarism and
- How to prevent plagiarism when writing the assignment, paper or report.
Calculating Grade Point Average
Students are exposed to :
- What is Grade Point Average (GPA) and Cumulative Grade Point Average (CGPA) which represent student's academic achievement.
What is plagiarism?
Plagiarism is the practise of taking someone's else work or ideas or passing them off as one's own.How to prevent plagiarism
Step 1
- Planning Your Paper
- Consult your lecture/ Tutor
- Plan your paper
- Take effective notes
- Cite your resources
- Make it clear who said that
- Know how to phraprase
- Evaluate your sources
- Include a reference page
GPA Calculation
Calculating Grade Point Average
Formula of GPA
GPA = The total credit values registered and attempted in the assessment of a semester
-----------------------------------------------------------------------------------------------
The total credit units acquired in the same semester
Formula of CGPA
CGPA = The total credit values registered and attempted in the assessment of all semesters
--------------------------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------------------------
The total credit units acquired in all semesters
GPA Worksheet
1. Calculate the GPA for Amelia Ameer for her first semester
2. Calculate what would have happened if Amelia had earned a B in chemistry.
3. What is the difference in GPA?
1.
Comparative Animal Physiology
3.33 x 3= 9.99
1.67 x 4
= 6.68
Integrated Physiology Lab I
4.00 x 1
= 4
Asian Civilization
1.67 x 3
= 5.01
Ecology
4.00 x 3= 12
Korean I
3.00 x 3= 9
Total number of credits = 3+4+1+3+3+3
= 17Total points earned = 9.99 + 6.68 + 4 + 5.01 + 12 + 9
= 46.68
GPA = 46.68/17
= 2.75
2. 3 x 4 = 12
Total points earned = 9.99 + 12 + 4 + 5.01 + 12 + 9= 52
GPA = 52/17
= 3.05
3.
3.05 - 2.75= 0.30
4.
Cell Biology
3.33 x 4
= 13.32
Organic Chemistry I
3.00 x 4
= 12.00Intro Physics I
2.00 x 3
= 6.00
Writing in Biology
2.00 x 3= 6.00
Public Speaking
3.67 x 3= 11.01
Total Number of Credits = 4 + 4 + 3 +3 + 3
= 17Total Points Earned = 13.32 + 12.00 + 6.00 + 6.00 + 11.01
GPA = 48.33/17
= 2.84
5.
1.00 x 4= 4
1.00 x 4 = 4
Total points earned = 4.00 + 12.00 + 6.00 + 6.00 + 11.01 = 39.01
GPA = 39.01/17
= 2.29
If Amalia had received a D in Cell Bio , her GPA is getting decrease from 2.84 to 2.29.
6.
2.84 - 2.29
8.
She needs to score in almost every subjects in 1st semester in order to archieve a GPA of 3.00 in 2nd semester